Polskie Radio
Section05
pr poleca

Akcja aktywistek klimatycznych: warszawska Syrenka w Dzień Kobiet – to był idealny wybór

Do zdarzenia doszło 8 marca, w Dniu Kobiet. Dwie młode kobiety z inicjatywy "Ostatnie Pokolenie" oblały pomarańczową farbą pomnik warszawskiej Syrenki. Całość relacjonowały w mediach społecznościowych. Ich działanie, już kolejne, miało być zwróceniem uwagi na to, co dzieje się z klimatem i przyszłością na ziemi młodego pokolenia. Urszula Żółtowska poświęciła temu reportaż "To jest alarm", który stał się podstawa do dyskusji w Klubie Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Ostatnie Pokolenie Urszula Żółtowska-Tomaszewska aktywiści Warszawa kryzys klimatyczny Klub Trójki pr poleca Michał Nogaś

"Zdążyć przed Panem Bogiem". Słuchowisko o Marku Edelmanie i powstaniu w getcie

Trzy dni po wyjściu z getta Marek Edelman, zastępca komendanta Żydowskiej Organizacji Bojowej, złożył raport o powstaniu: "Przez dwadzieścia dni można było zabić więcej Niemców i więcej ocalić swoich. Ale nie byliśmy należycie wyszkoleni i nie umieliśmy prowadzić walki". Zapraszamy do Jedynki na spektakl "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall w radiowej adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Hanna Krall Marek Edelman Teatr Żydowski Grzegorz Damięcki Jędrzej Hycnar Wojciech Melzer Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Beata Jankowska pr poleca

"Przeżycie Marka Edelmana". Reportaż Bożeny Navickiej w Jedynce

Marek Edelman był ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim, uczestnikiem powstania warszawskiego. Po wojnie pracował jako kardiolog. To właśnie traumatyczne doświadczenia wojenne popchnęły go do podjęcia studiów medycznych w Łodzi. W latach 70. XX wieku Hanna Krall przyjechała do Łodzi, aby przygotować reportaż o operacjach serca. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Bożeny Navickiej "Przeżycie Marka Edelmana".
Zobacz więcej na temat:  Marek Edelman getto warszawskie reportaż Bożena Navicka pr poleca

Adam Pierończyk Trio i muzyczna podróż na Monte Albán - koncert "Jazz.PL" [WIDEO]

Tym razem to Adam Pierończyk - mistrz polskiego saksofonu - wystąpił razem ze swoim trio w cyklu "Jazz.PL". W Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana mogliśmy posłuchać utworów z jubileuszowej, dwudziestej już płyty artysty – "Monte Albán". Transmisja tego koncertu odbywała się na antenie Dwójki, a także - wideo - na stronie, Facebooku i kanale YouTube stacji. Przeżyjmy to jeszcze raz!
Zobacz więcej na temat:  Adam Pierończyk Andrzej Zieliński Meksyk koncert Jazz MUZYKA Dwójka Robert Kubiszyn Michał Miśkiewicz pr poleca

"Hejnalista". Reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

18 kwietnia 1926 roku o godz. 17.00 stacja nadawcza Polskiego Radia w Warszawie rozpoczęła oficjalną emisję. Z głośników popłynęły historyczne słowa dziennikarki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480". Jednym z charakterystycznych, stałych punktów codziennej anteny Programu 1 jest nadawanie hejnału z wieży mariackiej.
Zobacz więcej na temat:  reportaż radio Polskie Radio Kraków pr poleca Dorota Boniecka-Górny

Ratownictwo górskie w Polsce. "To są takie promyki" - reportaż Moniki Chrobak

Wśród celów statutowych Fundacji GOPR znajduje się nie tylko rozwój ratownictwa górskiego w Polsce, ale również wszechstronna pomoc ratownikom GOPR i ich rodzinom w każdej trudnej sytuacji życiowej. Obecnie fundacja wspiera m.in. leczenie córki ratownika Roberta Dziedziny z Piwnicznej-Zdroju. 14-letnia dziewczynka przez połowę swojego życia zmaga się z nieuleczalną chorobą. 
Zobacz więcej na temat:  Fundacja GOPR reportaż reportaż w Jedynce Monika Chrobak ratownik górski choroba pr poleca

Wojenna trauma przekazywana z pokolenia na pokolenie. Słuchowisko "Wnuczki wojny"

"Wnuczki wojny" to historia kobiet, które nieświadomie przekazują sobie wojenną traumę, pozostawiającą głębokie blizny w psychice nawet tych bohaterek, które nie doznały cierpień bezpośrednio. To opowieść o wyniszczającym doświadczeniu wojny jako zjawisku uniwersalnym, niemającym narodowości. 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Katarzyna Łęcka Andrzej Brzoska Beata Jankowska Renata Baszun Aleksandra Justa Zuzanna Bernat Wiktoria Gorodeckaja Barbara Szamborska pr poleca

Niezapomniany smak świeżego chleba z dzieciństwa. Reportaż "Zakwas szczęśliwy" Jakuba Tarki

Wśród wspomnień z dzieciństwa wiele osób wymienia zapach i smak chleba. Niegdyś Polska słynęła z dobrego pieczywa i małych lokalnych piekarni, do których można było trafić po zapachu. Niestety, przez ostatnie dziesięciolecia pracę wprawnych rąk zastąpiły maszyny, a mistrzów piekarnictwa – wielcy sieciowi producenci chleba. Lokalne piekarnie, by sprostać konkurencji i przetrwać, też mocno obniżyły standardy i jakość.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka Trójka chleb pieczywo pieczenie chleba pr poleca

"Opowiem wam o moim synu Wojtusiu". Reportaż Małgorzaty Furgi (Polskie Radio Szczecin)

Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Chodzi o podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, akceptację dla różnorodności i odmienności rozwojowej, przeciwdziałanie izolacji, dyskryminacji i łamaniu praw osób z autyzmem, tworzenie przyjaznego, rozumiejącego otoczenia społecznego.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak pr poleca Małgorzata Furga zdrowie zdrowie dziecka autyzm choroba

"Rózia". Nowe słuchowisko Rafała Wojasińskiego w radiowej Jedynce

"Rózia" to najnowsze słuchowisko Rafała Wojasińskiego. Tytułowa bohaterka to tajemnicza kobieta, która prezentuje bardzo oryginalną filozofię życiową. Jest stałą bywalczynią restauracji gminnej spółdzielni gdzieś na odludziu. Do restauracji przybywa nie mniej tajemniczy gość, który wdaje się w swoistą dyskusję z Rózią. Poznajemy też barmankę i mieszkańca okolic. W roli tytułowej Lidia Sadowa. Towarzyszą jej Jacek Braciak, Ewa Konstancja Bułhak oraz Adam Woronowicz. Wszystko w zaskakującej reżyserii Waldemara Modestowicza.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Rafał Wojasiński Lidia Sadowa Jacek Braciak Ewa Konstancja Bułhak Adam Woronowicz Waldemar Modestowicz pr poleca

Prokuratorskie śledztwo ws. radiopasji dzieciaków z podwórka. Nagradzany reportaż sprzed ćwierć wieku

"Zawód na czasie": reportaż z 1999 roku autorstwa Marii Blimel i Wandy Wasilewskiej. Bohaterem jest 11-letni wówczas Tomek Puchalski z Gniezna. Pasjonujący się radiem chłopiec nadawał na żywo program dla matki i sąsiadów. Ponieważ było to nielegalne, sprawą zajął się prokurator... Reportaż dostał nagrodę Premios Ondas w Barcelonie w 1999 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż pr poleca radio Gniezno Maria Blimel Wanda Wasilewska prokuratura Trójka

Krystyna Bochenek – kobieta renesansu z radiem w sercu [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

– Radio jest moją największą miłością zawodową i tak już zostanie – mówi w reportażu "Krystyna" jego bohaterka, Krystyna Bochenek. Audycja została wyemitowana w Trójce 10 kwietnia 2024 roku, w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginęła była wicemarszałkini Senatu RP.
Zobacz więcej na temat:  Krystyna Bochenek Anna Dudzińska Anna Sekudewicz Trójka pr poleca katastrofa smoleńska