Polskie Radio
Section05
pisarz

"Sami swoi". Skąd Andrzej Mularczyk wziął pomysł na trylogię?

Andrzej Mularczyk jest pisarzem, scenarzystą, dokumentalistą i autorem licznych słuchowisk. Od lat 50. XX wieku związany jest z Polskim Radiem. Przyjaciel Jedynki i twórca kultowej trylogii "Sami Swoi". Pretekstem do spotkania i rozmowy stała się premiera prequelu serii pt. "Sami swoi. Początek".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mularczyk film polski Sami swoi. Początek pisarz scenariusz Artur Żmijewski Martyna Podolska

"Czytelnictwo to nałóg". Jarosław Iwaszkiewicz o książkach polecanych i niebezpiecznych

– W ciągu półwiecza zgromadziłem mnóstwo książek. Niestety nie stworzyłem jakiejś biblioteki wzorcowej, gdzie mógłbym zebrać wszystkie tytuły, które zmieniły się w cząstki mojego życia – opowiadał w 1968 roku Jarosław Iwaszkiewicz. Mimo tego zastrzeżenia ten znakomity pisarz bibliotekę swoją oczywiście miał. I miał też sporo, dzięki Polskiemu Radiu ocalałych, wspomnień o książkach.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Iwaszkiewicz literatura książki biblioteka Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa wspomnienie poezja pisarz

Władysław Broniewski. Poeta wielokrotnie zapomniany

Jego nazwisko jest słynne, lecz twórczość należy do mniej znanych w historii polskiej literatury. Zawsze coś stało na przeszkodzie jego poezji. – W swoim życiu stanął wobec wszystkich największych wyzwań XX wieku, za co płacił wielką cenę – mówił w Polskim Radiu biograf Władysława Broniewskiego Mariusz Urbanek.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski KSIĄŻKA historia Polski literatura HISTORIA poezja pisarz KULTURA Antoni Słonimski wiersze PRL ZSRR II Rzeczpospolita II RP komunizm miłość Wisła Warszawa Płock wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 Armia Polska w ZSRR

"Ulisses". Arcydzieło, którym James Joyce obraził pół świata

2 lutego 1922 roku - w dniu 40. urodzin Jamesa Joyce'a - opublikowano w Paryżu jego najsłynniejszą powieść, jedną z najważniejszych książek XX wieku. O "Ulissesie" głośno było od samego początku, do czego z pewnością przyczyniły się procesy o obsceniczność dzieła i zakazy publikacji.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura Dublin Irlandia Wielka Brytania Ameryka USA Stany Zjednoczone książki James Joyce sąd sądownictwo miasto awangarda Maciej Słomczyński tłumacz pisarz proza prawo HISTORIA

Konstanty Ildefons Gałczyński. "Ja inaczej nie piszę, jeno jako żyję"

118 lat temu - 23 stycznia 1905 roku - w Warszawie urodził się Konstanty Ildefons Gałczyński, jeden z najsłynniejszych polskich poetów XX wieku, twórca znanego cyklu "Teatrzyk Zielona Gęś", autor wierszy "Zaczarowana dorożka", "Ocalić od zapomnienia", "Prośba o wyspy szczęśliwe" i wielu innych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Konstanty Ildefons Gałczyński pisarz satyra poezja literatura książki

Marek Hłasko: skrzyżowanie Humphreya Bogarta z przodownikiem pracy

Jednym z patronów roku 2024 jest Marek Hłasko: obchodzimy 90. rocznicę jego urodzin oraz 65. – śmierci. "Młody gniewny" polskiej literatury zadebiutował w roku 1954 opowiadaniem "Baza Sokołowska" i przez kolejne 15 lat, aż do śmierci, pisał i publikował najpierw Polsce, a po wyjeździe z kraju, za granicą. Był też współautorem scenariuszy do adaptacji filmowych swoich dzieł.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Marek Hłasko emigracja pisarz scenariusz Tomasz Miara Trójka

"Produkt czasu wojny, głodu i terroru". Jaki naprawdę był Marek Hłasko?

Marek Hłasko to jeden z najważniejszych polskich pisarzy. Stworzył takie dzieła jak "Ósmy dzień tygodnia", "Pierwszy krok w chmurach", "Palcie ryż każdego dnia". Choć żył zaledwie 35 lat, mógł pochwalić się bardzo burzliwym życiorysem. Decyzją Sejmu RP został jednym z patronów roku 2024. A 90. rocznica urodzin stała się pretekstem do wspomnień na jego temat. 
Zobacz więcej na temat:  pisarz literatura Marek Hłasko Magda Mikołajczuk

"Dzięki rodzinnym korzeniom jest się silniejszym". Melchior Wańkowicz o swoich "szczenięcych latach"

Klasyk polskiego reportażu i mistrz gawędy – Melchior Wańkowicz – niejednokrotnie gościł przed mikrofonem Polskiego Radia. W roku ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Melchiora Wańkowicza warto sięgnąć do nagrań z udziałem tego pisarza. Zwłaszcza że to właśnie radiowe nagrania oddają ten niepowtarzalny gawędowy styl opowiadania, tak charakterystyczny dla autora "Szczenięcych lat".
Zobacz więcej na temat:  Melchior Wańkowicz pisarz reportaż Kresy wspomnienie literatura