Polskie Radio
Section05
Kraków

Ołtarz Wita Stwosza w bazylice Mariackiej. Perła gotyckiej sztuki na światową skalę

Ołtarz Wita Stwosza z bazyliki Mariackiej w Krakowie to jeden z najwspanialszych gotyckich zabytków w Polsce. Od chwili konsekracji w 1489 roku prezentował się w tym samym miejscu z krótkim wojennym epizodem, wywieziony do Niemiec i odnaleziony dzięki uporowi prof. Karola Estreichera. Po renowacji 13 kwietnia 1957 roku został udostępniony publicznie.
Zobacz więcej na temat:  Kraków zabytki gotyk dzieła sztuki średniowiecze HISTORIA II wojna światowa Niemcy

"Jedzenie w sztuce": smakowita wystawa w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

"Jedzenie w sztuce" to 11. wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której konfrontowane są ważne obszary życia z refleksjami artystów, analizowane zawarte w nich prawdy i związane z nimi manipulacje. Tematami wcześniejszych ekspozycji były: historia, sport, ekonomia, zbrodnia, gender, medycyna, ojczyzna, sztuka, natura, polityka. Jedzenie w tym kontekście jest wyjątkowe, bo stoi u podstaw życia, przez co ma wpływ na wiele jego aspektów. Wystawa będzie czynna przez blisko rok, od 11 kwietnia 2024 roku do 16 marca 2025 roku, i towarzyszyć jej będzie wiele interesujących wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA wystawa Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK malarstwo fotografia Kraków jedzenie Radosław Nałęcz Trójka

Kraków. Nigdy nie publikowany obraz Jana Matejki na pokazie w krakowskim Muzeum ASP

Mało popularne prace Jana Matejki, w tym pokazywany po raz pierwszy publicznie obraz z lat młodzieńczych "Studium całej figury chłopca" można oglądać w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawa "Pod powiekami aniołów", w ramach której prezentowane są prace malarza, potrwa do 21 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski malarstwo Jan Matejko Kraków Akademia Sztuk Pięknych

WYBORY SAMORZĄDOWE Wybory samorządowe 2024. Kandydaci na prezydentów największych miast [LISTA]

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Ewentualna druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 21 kwietnia. Prezentujemy listę kandydatów na włodarzy najważniejszych wojewódzkich polskich miast.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory 2024 polityka wybory samorządowe 2024 Kraków Łódź Warszawa Poznań Wrocław Gdańsk Katowice Szczecin Bydgoszcz Lublin Zielona Góra Opole Kielce Białystok Rzeszów Olsztyn regiony dolnośląskie śląskie opolskie małopolskie mazowieckie kujawsko-pomorskie zachodniopomorskie wielkopolskie świętokrzyskie lubelskie lubuskie pomorskie podkarpackie podlaskie warmińsko-mazurskie łódzkie kandydaci wybory samorządowe

Grzegorz Turnau świętuje 40-lecie na scenie. "To był punkt zwrotny"

– Trudno w wieku 16 lat mieć jakiś przełom, poza pierwszą wielką miłością. Był to raczej punkt zwrotny, ponieważ zwrócił mnie bardzo wyraźnie w konkretnym kierunku, czyli w kierunku komponowania do wierszy i prezentowania tego publicznie – mówił w Dwójce o swoim debiucie scenicznym Grzegorz Turnau, wokalista, pianista, poeta i wykonawca poezji śpiewanej, kompozytor, aranżer, autor tekstów i kierownik muzyczny Teatru Lalka w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Grzegorz Turnau Kraków piosenka poezja śpiewana poezja KULTURA Wielkanoc jubileusz koncerty

Helena Rubinstein. Polka, która zrewolucjonizowała branżę kosmetyczną

1 kwietnia 1965 roku w Nowym Jorku zmarła Helena Rubinstein. Mimo skromnego pochodzenia, dzięki własnej inteligencji i przedsiębiorczości zbudowała imperium kosmetyczne, które już za jej życia było wyceniane na sto milionów dolarów. Produkty sygnowane jej nazwiskiem po dziś dzień są uznawane za niezwykle luksusowe.  
Zobacz więcej na temat:  kosmetyki HISTORIA przedsiębiorca Australia geniusz biznes Kraków

Misteria Paschalia 2024. Wyjątkowe połączenie muzyki i sztuk wizualnych

1 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny, festiwalowe wydarzenia odbędą się w Muzeum Czartoryskich. – Tutaj kontynuujemy tę ideę łączenia sztuk malarskich i muzycznych. Co jest wyjątkowego w tym wydarzeniu? Mianowicie podczas spaceru – bo to nie będzie koncert sensu stricto, tylko zwiedzanie z muzyką, wprowadzeniem pewnym kontekstu historycznego – odbędą się dwa takie momenty muzyczne przy wielkich dziełach malarskich: przy dziele Rembrandta "Pejzaż z dobrym Samarytaninem" oraz przy "Damie z gronostajem" Leonarda da Vinci – zapowiada Grzegorz Paluch, menadżer i kurator festiwalu Misteria Paschalia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Grzegorz Paluch Kraków MUZYKA Misteria Paschalia Vincent Dumestre Leonardo da Vinci Rembrandt